Czym jest tomografia komputerowa?

Po co przeprowadza się ten zabieg?

Podstawowym pytaniem jest to dlaczego w ogóle takie badanie jest przeprowadzane? Jego głównym celem jest uzyskanie obrazu 2D oraz 3D ludzkich organów wewnętrznych. Metoda ta jest dużo dokładniejsza niż standardowe obrazy rentgenowskie. Tomografia komputerowa dostarcza informacje na temat różnorakich guzów i nowotworów, pozwala zbadać naczynia krwionośne, a także ocenić rozległość urazów wewnętrznych i krwawienia wewnętrznego. Możliwe także jest monitorowanie skuteczności leczenia niektórych schorzeń, w tym chorób serca.

Jak się na nie przygotować?

By tomografia komputerowa mogła zostać przeprowadzone muszą zostać spełnione pewne warunki żywieniowe. Nie chodzi tutaj o stosowanie specjalnej diety czy coś tego typu. Wystarczy jedynie, że pacjent nie spożyje żadnego posiłku 6 godzin przed wykonaniem badania. Jeśli chodzi o przyjmowanie leków to nie ma żadnych wymagań, powinno się je zażywać tak jak zwykle. Wyjątkiem jest badanie jamy brzusznej, ponieważ wymagane jest przyjęcie ESPUMISANu 3 razy po dwie tabletki w dzień poprzedzający badanie. Trzeba także zażyć środek przeczyszczający. Skomplikowana jest także kwestia picia wody przed badaniem. Podczas większości badań płyny należy przyjąć maksymalnie 3 godziny przed. Jeśli tomografia komputerowa będzie badać regiony głowy i torsu to zaleca się dobre nawodnienie wodą niegazowaną i płynami obojętnymi.

Trzeba także przedstawić odpowiednie dokumenty. Podstawowo są to: dokument tożsamości, skierowanie na badanie oraz wcześniejsze wyniki wykonywanych badań. Jeżeli pacjent ma wszczepione jakiekolwiek implanty to wymagane jest dostarczenie dokumentacji medycznej oraz zaświadczenia lekarskie mówiące o braku przeciwwskazań do badań. Natomiast jeśli przeprowadzane będzie badanie z kontrastem to należy przynieść ze sobą nie starszy niż siedem dni laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny.

Jeśli chodzi o ubiór to pacjent może pozostać w odzieniu, jednak może zostać poproszony o zdjęcie biżuterii czy zewnętrznego aparatu słuchowego.

Jak przebiega tomografia komputerowa?

Całość jest podzielona na cztery etapy. Pierwszym z nich jest rejestracja, podczas której należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz przedstawić skierowanie na badanie. Warto też zabrać inne potrzebne dokumenty. Przyjmuje się, że na umówioną wizytę należy udać się około 10 minut przed ustaloną godziną.

Drugim etapem jest pokój przygotowawczy, w którym należy wypełnić kwestionariusz, więc nie jest to bardzo skomplikowany proces.

Po tym przychodzi kolej na wykonanie badania, podczas którego można pozostać w ubraniach. Podczas półgodzinnego badania pacjent musi pozostać bez ruchu, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik.

Czwartym i ostatnim etapem jest odbiór badania, po które można zgłosić się osobiście lub pobrać z Portalu Pacjenta.

Jak zarejestrować się na tomografię?

Istnieje wiele portali, na których możemy uzyskać informację na temat samego badania jak i procesu rejestracji, jednak nie każdy z nich oferuje zgłoszenie się. Na szczęście istnieją portale wielofunkcyjne, które nie tylko są biblioteczką wiedzy medycznej, ale także tomografia komputerowa jest tam dostępna a rejestracja jest szybka i prosta.

Czy to badanie jest groźne?

Odpowiedzmy sobie na jeszcze jedno pytanie: czy tomografia komputerowa jest niebezpieczna? Podczas badania nasz organizm jest wystawiony na działanie promieniowania jonizującego. Przyjmujemy także większą jego dawkę niż podczas badania rentgenowskiego, ponieważ tomografia jest bardziej szczegółowa. Pomimo tego nie wykazano żadnych długotrwałych szkód w organizmie. Jest jednak jedno “ale”. Przy znacznie wyższych od standardowych dawkach promieniowania jest szansa na niewielkie podniesienie prawdopodobieństwa nowotworu w przyszłości.

Są jednak dobre wiadomości. Do przeprowadzenia badania korzysta się niewielką ilość promieniowania jonizującego a wraz z postępem technologii i coraz to nowszymi maszynami spada ilość wymaganej dawki. Tak więc tomografia komputerowa jest praktycznie nieszkodliwa dla naszego organizmu.